Cesarskie cięcie, co powinnaś wiedzieć? Jak pielęgnować ranę i bliznę po cesarce?
Brzuch po cesarskim cięciu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niektórzy twierdzą, że cesarskie cięcie nie boli, bo przecież zabieg odbywa się w znieczuleniu. A co z raną po cesarskim cięciu? Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu, aby blizna była mało widoczna?
W dzisiejszym świecie kobiety coraz częściej decydują się na rezygnację z porodu naturalnego i związanego z nim bólu. Starają się rodzić zabiegowo, bo cesarka uchodzi za bezbolesną.
Oczywiście nie jest to prawda, ponieważ – jak po każdej operacji – pozostaje po niej poważna rana, która dokucza kobiecie czasem nawet przez kilka miesięcy. Może wywoływać ból i sprawić, że czas po porodzie będzie trudniejszy a powrót do formy sprzed ciąży zajmie młodej mamie więcej czasu.
Cesarskie cięcie zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu przewodowym).
Nawet przy znieczuleniu przewodowym, w czasie, którego masz pełną świadomość, wrażenia bólowe nie docierają, ponieważ pod wpływem leku nerwy nie przewodzą bodźców do mózgu.
Pierwszy czas po cesarskim cięciu
Gdy znieczulenie przestanie działać, czyli po około 8 godzinach od zabiegu, nadejdzie moment wstania z łóżka. To najtrudniejsza chwila w całym połogu po cesarskim cięciu. Nie dość, że będziesz osłabiona po utracie dużej ilości krwi w czasie operacji i po długim leżeniu, to dodatkowo zaczniesz odczuwać ból w miejscu rany.
Możesz również odczuwać ból w podbrzuszu, który jest wynikiem obkurczania się macicy – szczególnie wyraźny będzie w późniejszych godzinach w czasie karmienia piersią, gdyż wydzielana wówczas oksytocyna będzie pobudzać macicę do skurczów.
Po cesarce dochodzenie do siebie jest wolniejsze i trudniejsze, ale szybki powrót do aktywności ruchowej po operacji może ułatwić powrót do formy. Ruch jest niezwykle ważny, ponieważ nie tylko przyspiesza rekonwalescencję, ale zapobiega też powstawaniu zakrzepów i bolesnych zrostów.
Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?
Miejscem, o które po cesarskim cięciu należy szczególnie dbać i które potrzebuje właściwej pielęgnować, jest rana na brzuchu. Sprawia ona najwięcej problemów, gdyż jej gojenie się trwa kilka tygodni i zazwyczaj towarzyszą temu ból oraz ciągnięcie szwów. Rana w pierwszych dniach po zabiegu zakryta jest opatrunkiem. W przypadku potrzeby zamiany opatrunku (przesączenie, zamoczenie), należy koniecznie użyć Octeniseptu. Wystarczy po prostu popsikać na ranę tak, żeby silnie ją nawilżyć, następnie odczekać 60 sek. i osuszyć jałowym gazikiem okolice skóry wokół rany. Nie powinno się go moczyć w czasie kąpieli. Opatrunek będzie regularnie zmieniany przez położne, a po trzech dobach – zdjęty, będziesz mogła umyć cały brzuch, także miejsce po cięciu (najlepiej wodą z dodatkiem substancji antybakteryjnej jaką jest octenidyna). Tu poleca się Octenisan – gotową emulsję myjącą, nie zawierającą barwników, z zawartością allantoiny i octenidyny. Octenisan jest dostępny w aptekach bez recepty. W przypadku, kiedy nie możemy skorzystać z kąpieli czy to w szpitalu czy też w domu poleca się użycie rękawiczek nasączonych octenidną – „Octenisan rękawice” – do mycia ciała bez użycia wody. Po zdjęciu opatrunku powinnaś wietrzyć ranę po cesarce, odsłaniając ją lub nosząc przewiewną i luźną bieliznę. Musisz pamiętać, że to jednak nie koniec właściwej pielęgnacji.
Aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce po cięciu należy dwa razy dziennie stosować rekomendowany przez lekarzy lek Octenisept a po użyciu jego nadmiar osuszyć gazikiem. Pamiętaj, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli w ranie pojawi się ropa, a miejsce wokół niej będzie czerwone, ciepłe i bardzo bolesne. Może to być objaw zakażenia, które trzeba leczyć.
Co zrobić, aby rana po cesarskim cięciu nie bolała?
• przykładaj na nią zimne okłady
• w czasie kichania, kasłania lub podnoszenia się z łóżka asekuruj ręką miejsce po cięciu lub przyciskaj do brzucha miękką poduszkę
• odżywiaj się lekkostrawnie, by nie utrudniać wypróżniania
• pilnuj, aby nie uciskać rany ciasną odzieżą lub np. nie układać na niej dziecka w czasie karmienia.
Regularnie stosuj Octenisept, aby zabezpieczyć ranę przed niebezpiecznymi wirusami i bakteriami.
Blizna po cesarce
Po 6–8 dniach od operacji będziesz mogła udać się do przychodni przyszpitalnej w celu zdjęcia szwów. Od tego momentu rana będzie stopniowo coraz mniej boleć, może jednak zacząć swędzieć – to typowy objaw gojenia się i tworzenia blizny. Możesz też czuć mrowienie lub nie czuć nic – to dlatego, że w czasie operacji przerwane zostały twoje nerwy czuciowe.
Po upływie 1–2 miesięcy nie będziesz już w ogóle o niej pamiętać.