Częsty kontakt z zanieczyszczeniami i toksynami może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i być przyczyną kłopotów w czasie ciąży a w skrajnych przypadkach powodem przedwczesnych porodów czy poronień. Czy używki podczas ciąży to dobry pomysł?
W dzisiejszych czasach kontakt z toksynami i zanieczyszczeniami (w tym z metalami ciężkimi) jest nieunikniony, dlatego w miarę możliwości należy ograniczać główne ich źródła. Jak to zrobić?
• Unikaj spożywania hodowlanych ryb morskich np. łososia, rekina, marlina, miecznika
• Świadomie kupuj produkty spożywcze, w produkcji których nie zostały użyte nawozy i pestycydy, najlepiej w mniejszych sklepach w których łatwiej jest znaleźć także żywność EKO lub na targu – bezpośrednio od rolnika
• Ogranicz żywność wysoko przetworzoną
• Bądź aktywna i staraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, najlepiej wśród zieleni
• Koniecznie zrezygnuj z używek – palenia papierosów i spożywania alkoholu!
Warto również zrezygnować ze spożycia większej ilości cukrów (słodyczy itp. ) ze względu na możliwość zmiany biocenozy i co powoduje częste zakażenia grzybicze pochwy.
Przed zajściem w ciążę jak i w czasie jej trwania warto dobrze przygotować organizm i unikać kontaktu z toksynami. Produkty, które spożywamy naturalnie stają się budulcem organizmu naszego maleństwa. W tym zakresie każdy dietetyk powinien udzielić wielu cennych informacji na temat obesogenów jak np. bisfenolu A (BPA), sulfonianu perfluorooktanu (PFOS), kwasu perfluorooktanowego (PFOA), ftalanów, genisteiny, tiazolidynodionu i innych związków, na kontakt z którymi nie powinna być narażona żadna kobieta, szczególnie w okresie ciąży.
Starajmy się także ograniczyć nadmierne picie kawy. Udowodniono naukowo, że spożywanie więcej niż 200 mg kofeiny (jedna filiżanka kawy z ekspresu ma 80 mg) niekorzystnie wpływa na ciążę, a w skrajnych przypadkach może nawet powodować poronienia, ponieważ zagęszcza krew. Kofeinę zawiera również czekolada, cola, herbata czarna i niektóre leki przeciwbólowe z zawartością paracetamolu.
Skutecznym rozwiązaniem na stany zapalne pochwy w wyniku zaburzenia biocenecy pochwy w wyniku dużego spożycia cukrów i toksyn obniżających odporność jest użycie Octeniseptu wraz z aplikatorem waginalnym. Skuteczność Octeniseptu jest porównywalna ze stosowaniem miejscowych antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych natomiast wykazuje dużo wyższą skuteczność. Octenisept stosuje przez okres 7 dni.