Wybór rodzaju porodu? W domu, w szpitalu czy w wodzie?

Jaki poród wybrać

Wybór rodzaju porodu?

Jaki rodzaj porodu wybrać?

 Szpital, dom czy może poród w wodzie? Gdzie i w jaki sposób powitać na świecie Twoje maleństwo? Ważne żebyś czuła się dobrze, komfortowo, bezpiecznie!

Poród w wodzie

 

Jak wygląda poród w wodzie? Szpital zazwyczaj daje dyspozycji salę porodową ze specjalną wanną, nieco większą niż standardowa. Wanna jest wypełniona wodą lub roztworem soli fizjologicznej (w stężeniu przypominającym płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C.Oprócz wanny w sali, gdzie odbywa się poród w wodzie jest detektor tętna (do monitorowania akcji serca dziecka) i KTG (sprawdza m.in. skurcze macicy). Kobieta rodząca najczęściej wchodzi do wody, gdy położna oceni, że poród rzeczywiście się już rozpoczął. Poród w wodzie nie oznacza, że cały czas spędza się w wannie. 

Kobieta sama decyduje, co jest dla niej najwygodniejsze. Jeśli okaże się, że zdecydowałaś się na poród w wodzie, ale wanna Ci nie odpowiada, możesz z niej w każdej chwili wyjść i urodzić poza wanną. Poród w wodzie jest absolutnie bezpieczny. Dziecko przez kilkadziesiąt sekund po opuszczeniu ciała mamy pozostaje zanurzone w wodzie. Trzeci okres porodu w wodzie, czyli rodzenie łożyska, może odbyć się w wannie lub poza nią – to zależy od wyboru rodzącej.

Poród wodny przebiega zwykle szybciej i lżej od tradycyjnego porodu. 


Ciepła woda daje rodzącej kobiecie poczucie rozluźnienia i lekkości. Może ona łatwiej zmieniać pozycję podczas porodu, poruszać się i swobodnie oddychać. Woda obniża wydzielanie adrenaliny – hormonu wpływającego na tempo akcji porodowej, oraz zwiększa wydzielanie hormonów o naturalnym działaniu przeciwbólowym i relaksującym i skurcze porodowe w wodzie są zwykle mniej odczuwalne, choć na pewno nie można powiedzieć, aby był to poród bezbolesny.

Poród w domu

 Poród przeprowadzony w domu jest wynikiem dłuższych przygotowań rodzącej i położnej. Przed rozwiązaniem masz okazję dobrze poznać swoją położną, nabrać do niej pełnego zaufania, położna poznaje ciebie – wie jak reagujesz, jakie masz oczekiwania potrzeby i co jest dla ciebie ważne. Będziesz mogła rodzić we własnym rytmie, nikt nie będzie kazał ci leżeć. Ponieważ nikomu nigdzie się nie spieszy – unikniesz oksytocyny i nacinania krocza. Położna zazwyczaj nie przyspiesza porodu łożyska, mierzenie i ważenie może poczekać, masz czas nacieszyć się maluszkiem. Na wszystko będziecie mieli tyle czasu ile potrzebujecie.

W trakcie przygotowań położna prowadzi bardzo dokładny wywiad medyczny i nie tylko – bada motywację pary do porodu, interesuje się przebiegiem i wrażeniami z ewentualnych poprzednich porodów.

 

Ważną informacją jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wyłącznie porody szpitalne. Za te przeprowadzone w domu musi zapłacić rodząca – a to około 1000 – 1500 zł za poród, dodatkowo dochodzą koszty spotkań przed porodem, z których koszt każdego to ok. 50 – 60 zł.

 

Do planowanego porodu w domu nie kwalifikują się kobiety, które:

  • miały wcześniej poród o nieprawidłowym przebiegu, z zagrożeniem życia dziecka
  • urodziły przez cesarskie cięcie (nie zawsze – ważne jest, dlaczego, kiedy i jak przeprowadzono operację)
  • mają powikłania ciążowe, np. nadciśnienie, cukrzycę, cholestazę
  • mają zakażenie dróg rodnych (np. niewyleczoną grzybicę pochwy) lub inne aktywne zakażenie
  • przeszły operację ginekologiczną
  • chorują na choroby ogólnoustrojowe
  • są w bardzo młodym wieku
  • są nałogowymi palaczkami.
jaki poród wybrać

Czy poród w domu wiąże się z ryzykiem?

 

Podstawowym czynnikiem ryzyka jest fakt braku możliwości udzielenia szybkiej specjalistycznej pomocy w razie niespodziewanych komplikacji. Dlatego tak ważna jest wnikliwa ocena ryzyka powikłań.

Rodzić w domu mogą tylko kobiety zdrowe, u których takie ryzyko jest minimalne. Ich ciąża musi być fizjologiczna. Położna nie podejmie się zadania, jeśli przyszła mama ma np. nadciśnienie, cukrzycę ciążową lub miała już kiedyś powikłany poród.

Schulke.Company

Wybór rodzaju porodu? W domu, w szpitalu czy w wodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry