Jeśli jesteś w ciąży i masz w domu czworonożnego przyjaciela możesz mieć obawy, czy zwierzę nie nie będzie stanowiło zagrożenia na rozwój ciąży.
Ciąża a zwierzęta w domu?
Jeśli chodzi o psa to na rozwój płodu obecność psa w domu nie ma bezpośredniego wpływu i nie jest niebezpieczna. Bardziej trapiące dla przyszłych mam powinno być pytanie, jak pies będzie się zachowywał po narodzinach dziecka i pojawieniu się w rodzinie nowego członka. Niektóre pupile, zwłaszcza te trudne w „wychowaniu”, mogą być zazdrosne. Dlatego trzeba od początku uczyć czworonożnego przyjaciela, że nie będzie najważniejszy.
A może kot?
Inaczej sprawa wygląda w przypadku posiadania kota – tu w czasie ciąży mogą pojawić przykre konsekwencje zdrowotne dla kobiety i jego dziecka. Szczególnie niebezpieczne są odchody kota. Odchody większości kotów zawierają pasożyty, które mogą wywołać toksoplazmozę. Kot to podstawowy żywiciel pasożyta, który wywołuje tą groźną chorobę. Cysty pierwotniaka w kocich odchodach mogą przetrwać długi czas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że toksoplazmozą można zarazić się także od ptaków, które mogą być żywicielem pośrednim: dlatego będąc w ciąży, warto zwracać uwagę na to, by po dokarmianiu ptaków dobrze umyć i odkazić dłonie preparatem do dezynfekcji rak ( np.Septoderm żel ),
Co w sytuacji ugryzienia?
w sytuacji ugryzienia, zadrapania przez naszego zwierzaka należy użyć Octeniseptu, który zapobiega miejscowemu zakażeniu. Nieprawidłowo zabezpieczona rana może doprowadzić do zakażenia zarówno miejscowego jak i ogólnego .Pasożytem może być ponadto skażone surowe mięso. Cysty mogą zostać na nie przeniesione chociażby przez muchy latające między kocią kuwetą a surowym mięsem przygotowywanym na obiad. Pasożyt jest w stanie także przedostać się przez uszkodzoną skórę i tu także istotnym elementem zapobiegania zagrożeniom jest stosowanie Octeniseptu na wszelkie miejsca narażone na otarcia czy skaleczenia a także do dezynfekcji.
Najgorsze ryzyko
Największe ryzyko u dziecka pojawia się w sytuacji, gdy toksoplazmozą zaraża się kobieta w pierwszym trymestrze ciąży. Zakażenie toksoplazmozą może doprowadzić do poronienia lub obumarcia płodu. Zakażenie kobiety nie musi jednak zawsze oznaczać, że dziecko również zachoruje, objawy pojawiają się u 10% zarażonych płodów. Do najczęstszych objawów należą: wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, znaczne opóźnienie umysłowe w rozwoju dziecka. Innymi konsekwencjami może być małopłytkowość, powiększenie wątroby, czy śledziony. Im mniej zaawansowana ciąża, tym ryzyko zachorowań na toksoplazmozę w ciąży niesie groźniejsze konsekwencje dla matki i dziecka.