Jak prawidłowo dbać o pupę niemowlaka?
Skóra musi oddychać, więc sucha pieluszka może nie wystarczyć. Ważnym elementem jest odpowiednie wietrzenie. Kiedy dziecku jest gorąco, pojawią się potówki czy krostki np. w pachwinach, konieczne będzie właśnie wietrzenie. Wypróbowanym i skutecznym sposobem jest przetarcie potówek Octeniseptem, który zabezpieczy przed nadkażeniem miejsc w których pojawiły się krostki i potówki. Na pewno musimy zadbać, żeby nie przegrzewać dziecka. Warto spróbować tego sposobu przed zastosowaniem maści sterydowej, która nie jest obojętna dla skóry dziecka.
Aby zabezpieczyć się przed tym, że nasz maluszek zrobi na nas siusiu (co często się zdarza w takich sytuacjach) połóżmy pieluszkę tetrową lub cienki, miękki ręcznik.
Dzięki takiemu zabiegowi skóra w często mocno otulonych miejscach zacznie oddychać. Dotlenienie ją odświeży, schłodzi, sprawi, że maluch poczuje się bardziej komfortowo. I przede wszystkim – zapobiegnie odparzeniom.
Okolice intymne możesz także smarować łagodnym kremem z zawartością alatoiny bez cynku, gdyż może on wysuszać skórę. Wszystkie kosmetyki, jakie są stosowane do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia, powinny być łagodne, naturalne, nieperfumowane, o właściwym dla dzieci pH (5,5), z niezbędnymi atestami.
Jak prawidłowo dbać o pupę niemowlaka w trzech krokach: częste wietrzenie i wymiana pieluchy oraz przemywanie (w sytuacji podrażnienia pupy czy narządów płciowych do ich przemywania możemy użyć octenilin płyn z zawartością octenidyny w saszetce 20 ml. Octenilin złagodzi podrażnienia i odpowiednio zabezpieczy przed zakażeniem). Na osuszoną skórę bez pęknięcia naskórka nakładamy krem z alatoiną, a w miejscach, gdzie nastąpiło naruszenie naskórka należy zastosować miejscowo Octenisept. Tylko te trzy elementy wykonywane prawidłowo sprawią, że będzie ona gładka i zdrowa. I co ważne – im bardziej naturalnie tym lepiej.
Przyczyny i objawy odparzeń zobacz jak prawidłowo dbać o pupę niemowlaka
Odparzenia u maluszków spowodowane są najczęściej poprzez powstanie w mokrej pieluszce bakteryjnego środowiska, które oddziałuje bezpośrednio na skórę pupy dziecka, która w tych miejscach jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna.
Na odparzone miejsca nie powinniśmy stosować żadnych środków kosmetycznych oprócz specjalistycznych kremów przeciodparzeniowych. W celu szybszego zagojenia się otarć, możemy zostawić maluszka na kilkanaście minut bez żadnego okryć o pozwolić pooddychać podrażnionej skórze. Jeżeli objawy związane z odparzeniem będą utrzymywać się dłużej należy wybrać się do lekarza.
Higiena narządów płciowych maluszka oczywiście wymaga dużej delikatności, ale także precyzji i regularności. Jest to bardzo ważny element pielęgnacji malucha.
Niezależnie od tego, czy do oczyszczania dziecięcych genitaliów używamy gotowych mokrych chusteczek, czy wacików, po jednym użyciu sięgamy po nowy. Ponowne użycie wacika, który jest zabrudzony może przyczynić się do powstania infekcji.
Nie warto używać wszelkiego rodzaju pudrów i zasypek dla niemowląt.
Przy każdej kąpieli warto nawilżać skórę specjalnym kremem lub oliwką w okolicach genitaliów, zwłaszcza tę w fałdkach – bardzo podatną na podrażnienia.
W sytuacji podrażnienia czy zaczerwienienia skóry, do przemycia narządów płciowych i pupy poleca się użycie płynu Octeniilin 20 ml z zawartością octenidyny i użyć Octeniseptu.
Następnie skórę osusza się i używa odpowiedniego kremu, który będzie stanowił barierę ochronną dla moczu.
Codzienne kąpiele?
Od dłuższego czasu lekarze odradzają codzienne kąpiele niemowlaka. W zasadzie kąpiel co 2-3 dni powinna wystarczyć, ale w upalne dni warto przeprowadzać je częściej.
Główkę dziecka należy myć jeszcze rzadziej. Zmniejszenie częstotliwości kąpieli ma na celu poprawę naturalnej odporności maluszka. Używanie mydełek i płynów zawsze niszczy naturalną florę bakteryjną. W dni, kiedy maluszka nie kąpiemy, wystarczy przemywanie wacikiem z ciepłą wodą, bez dodatku mydła.
Higiena jamy ustnej niemowlaka.
Odpowiednia higiena jamy ustnej ustrzeże maluszka przed wieloma chorobami, dlatego do podstawowych zabiegów toaletowych należy przyzwyczajać jak najwcześniej.
Pierwsze działania należy rozpocząć wkrótce po urodzeniu dziecka, mimo iż maluch nie ma jeszcze zębów. Możesz przemywać mu dziąsła przegotowaną wodą – umyj ręce, owiń na palcu gazik jałowy i po każdym posiłku przetrzyj delikatnie wnętrze jamy ustnej. W ten sposób możesz zapobiec powstaniu zmian próchniczych. Uważaj jednak z używaniem naparu z rumianku, ponieważ wiele dzieci uczula. Należy pielęgnować jamę ustną dziecka, żeby nie dopuścić do zalegania resztek mleka czy płynów. Resztki pokarmów mogą spowodować powstanie pleśniawek a nawet niebezpiecznych aft.
Pleśniawki są to kremowobiałe naloty w buzi dziecka wywołane przez grzyby zwane drożdżakami, a afty to niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Źródłem zakażeniem są drożdżaki i bakterie. Octenisept działa bójczo zarówno na drożdżaki jak również na bakterie, skuteczny będzie zarówno na pleśniawki jak i afty. Octenisept ma swoje zastosowanie na błony śluzowe, skórę i ranę u dzieci od pierwszych dni urodzenia, a nawet u wcześniaków.
Należy nasączyć gazik i przyłożyć do zmienionych miejsc w jamie ustnej na ok. 1 min. warto spróbować ominąć język, jako iż jedyna wada takiego zastosowania to gorzki smak, który znika po kilku minutach.
Octenisept to najskuteczniejszy sposób na pleśniawki i afty, znacznie skuteczniejszy niż leki typowo grzybicze jak np. nystatyna czy szeroko polecany aftin dlatego jest rekomendowany przez lekarzy i znajdziesz go praktycznie w każdym szpitalu czy gabinecie zabiegowym.
Pędzlowanie jamy ustnej Octeniseptem (np. przy pomocy nasączonego gazika) należy przeprowadzić 3 razy dziennie najlepiej po karmieniu do ustąpienia objawów. Jeśli po 5 dniach nie będzie widoczna żadna poprawa należy koniecznie skontaktować się z lekarzem pediatrą w celu podania leków doustnych.
KIEDY PIERWSZA SZCZOTECZKA?
Możesz zaopatrzyć się w gumową, miękka szczoteczkę wkładaną na palec i masować swędzące miejsca w buzi maluszka, czym w jakimś stopniu ukoisz ból dziecka. Są dostępne także szczoteczki do gryzienia. Kiedy dziecku pojawiają się pierwsze zęby mleczne, szczoteczka staje się nieodzowną częścią codziennej higieny jamy ustnej. Warto wybrać te z miękkim włosiem, zaokrągloną główką i szerokim trzonkiem, aby wygodniej ją utrzymać w ręce. Pamiętaj o częstej wymianie szczoteczek – najlepiej co trzy miesiące.
KIEDY PASTA DO ZĘBÓW?
Wg opinii dentystów z pastą nie należy się spieszyć. Pastę możemy dodać w okolicach 12-13 miesiąca życia dziecka i to najlepiej z niewielką zawartością fluoru (dostosowaną do wieku dziecka). W tym wieku maluchy zaczynają rozumieć proces płukania i wypluwania.
KIEDY DO DENTYSTY?
Pierwszą wizytę w przychodni stomatologicznej zaplanuj w pierwszym półroczu. Pamiętaj, że próchnica u małych dzieci postępuje bardzo szybko, a częste odwiedzanie gabinetu waszego stomatologa pozwoli szybko wykryć zmiany na zębach mlecznych.
CO OPRÓCZ MYCIA DZIĄSEŁ I ZĘBÓW?
Nie ucz niemowlęcia zasypiać z butelką w ustach – jeśli w butelce jest mleko lub sok, wkrótce na zębach maluszka pojawi się próchnica. Jeżeli dziecko budzi się w nocy, zaproponuj wodę do picia.
Podawanie picia z butelki ze smoczkiem oraz smoczek tzw. uspokajający deformują zgryz dzieci. Jeśli maluszek zasypia ze smoczkiem, to zaraz po zaśnięciu wyjmij go z ust dziecka. Unikaj oblizywania smoczka przed podaniem go dziecku, nawet jeżeli spadnie na podłogę czy ziemię, ponieważ naniesiesz do buzi malucha bakterie próchnicze. Lepiej opłucz smoczek przegotowaną wodą.