Badania USG, ustalanie płci dziecka

Badania USG, ustalanie płci dziecka

Kiedy jest odpowiedni czas aby można poznać płeć dziecka.

Badania USG, ustalanie płci dziecka

W naszych czasach doświadczamy ogromnego postępu w medycynie, który pozwala między innymi na obserwację poruszającego się płodu. Za pomocą badania USG lekarz może obserwować wszelkie deformacje płodu, a także ocenić płeć, wiek, rozmiar, tempo wzrostu oraz czynność serca. Badanie wykorzystujące ultradźwięki uchodzi za bezpieczne, nieinwazyjne, dokładne i stosunkowo niedrogie. W ostatnich latach USG stało się nieodłącznym narzędziem położniczym, dzięki czemu odgrywa ważną rolę w opiece prenatalnej.

 

 

Badania USG, ustalanie płci dziecka

Badanie USG przeprowadza się około 20. tygodnia ciąży głównie w celu potwierdzenia, że łożysko jest w dobrym stanie i jest prawidłowo przytwierdzone, a dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdza się także czynność serca oraz ruchy płodu. Niekiedy badanie USG wykonuje się na wcześniejszym etapie ciąży, by potwierdzić, że jest to ciąża mnoga lub ustalić wiek płodu i termin porodu. W późniejszym etapie ciąży badanie ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia dziecka, położenia łożyska, ilości płynu owodniowego wokół dziecka, pozycji płodu oraz spodziewanej wagi dziecka.

Kiedy można poznać płeć dziecka – badanie USG

 

Badanie USG przeprowadza się około 20. tygodnia ciąży głównie w celu potwierdzenia, że łożysko jest w dobrym stanie i jest prawidłowo przytwierdzone, a dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdza się także czynność serca oraz ruchy płodu. Niekiedy badanie USG wykonuje się na wcześniejszym etapie ciąży, by potwierdzić, że jest to ciąża mnoga lub ustalić wiek płodu i termin porodu. W późniejszym etapie ciąży badanie ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia dziecka, położenia łożyska, ilości płynu owodniowego wokół dziecka, pozycji płodu oraz spodziewanej wagi dziecka. Przed badaniem lekarze zalecają wypicie 4-6 szklanek wody przed badaniem, by wypełnić pęcherz. Podczas wizyty u ginekologa lekarz lepiej widzi dziecko na monitorze. Mocz można oddać dopiero po badaniu. Przed USG należy położyć się na specjalnym stole i odsłonić brzuch. Osoba wykonująca badanie nakłada niewielką ilość rozpuszczalnego w wodzie żelu na skórę brzucha. Następnie delikatnie przykłada przetwornik do brzucha. Urządzenie wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od struktur wewnętrznych, w tym od płodu. Odbierane fale dźwiękowe są wyłapywane przez przetwornik i ukazywane na ekranie. Już od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG

 

Pomyłki w określeniu płci zdarzają się stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej prze starzała aparatura USG. Jeżeli dziecko w twoim łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć.

Schulke.Company

Badania USG, ustalanie płci dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry