Czy budowa mojego ciała jest odpowiednia? Czy aby moje biodra nie są za wąskie, by rodzić a moje piersi zbyt małe, by karmić dziecko? Poznaj fakty i mity!
Biorąc pod uwagę zdolność do naturalnego karmienia – wielkość czy kształt piersi nie mają znaczenia. Ilość i jakość pokarmu jest kwestią indywidualną i w żaden sposób nie zależy od wielkości czy kształtu piersi. Co do innych części ciała i związanych z tym niedogodności – zdarza się, że kobieta jest wyjątkowo drobnej budowy i ma problemy z kręgosłupem oraz wykazuje dolegliwości, które mogą być przeszkodą w porodzie naturalnym.
Nowoczesna medycyna radzi sobie jednak z tymi problemami; możliwy jest np. poród przez cesarskie cięcie. Wiele kobiet obawia się jednak dobrze zniosą poród i obawiają się zakażenia rany po cesarskim cięciu oraz pozostałości blizny pooperacyjnej. Rozwiązaniem tych obaw jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu cesarskiego cięcia Profilaktyką jaka powinno się przeprowadzić w celu zmniejszenia ryzka zakażenia rany po cięciu cesarskim jest przez 5 dni oraz przed planowanym porodem myć całe ciało przy użyciu płynu z zawartością octenidyny ( Octenisan emulsja ) i przez 60 sek ok. pozostawić na skórze . Płyn myjący Octenisan działa przeciwbakteryjnie, nie wysusza skóry i nie ma składników alergizujących. Nie zaleca się używania preparatów z zawartością chlorhelsydyny ponieważ bardzo często wywołują reakcje alegiczne oraz mają znaczenie mniejszą skuteczność bójczą. W pielęgnacji rany po cięciu cesarskum zaleca się użycie Octeniseptu, który zabezpiecza rany przed zakażeniem miejscowym i nie narusza procesów ziarnionowania czyli gojenia się rany. Jest bezbarwny, bezbolesny i posiada właściwości o wysokiej skuteczności i profilu bezpieczeństwa . Należy zawsze używać octeniseptu przy zmianie opatrunku na ranie. Zaleca się stosowanie Octeniseptu 2-3 razy dziennie w postaci przymoczka lub poprzez spryskanie rany i pozostawienie max do 2 min i osuszeniu skóry dookoła rany jałowym gazikiem.
Już na etapie planowania ciąży powinno się zadbać o dobrą kondycję i prawidłową masę ciała. Ma to znaczący wpływ na prawidłowy przebieg i rozwój ciąży.
Nadwaga czy otyłość mogą wpływać na występowanie niepłodności, a także zwiększają ryzyko poronień, przedwczesnych porodów i konieczności wykonania zabiegu cesarskiego cięcia.
Z przesadną dietą trzeba jednak uważać ponieważ niedowaga może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, zatrzymaniem owulacji, co znacznie utrudnia zajście w ciążę.Jeżeli obecnie twoje BMI (Body Mass Index = waga (kg)/wzrost (m)2) wynosi ponad 30 kg/m2 lub poniżej 18,5 kg/m2 koniecznie skonsultuj się z dietetykiem w celu ustalenia diety i czynności, które pomogą Ci kontrolować masę ciała.
Firma Schulke jest od ponad 130 lat liderem w dziedzinie profilaktyki i zwalczania zakażeń.
Jedna myśl na “Budowa mojego ciała a poród”